Dersonet Modüller
Dersonet Modül Detayları

Dersonet Modüller

Kayıt Modülü

Kayıt Modülü

Öğrenci, Veli, Öğretmen ve Personel kayıtları yapılır. Öğrencilerin Ön Kayıt, Kesin Kayıt ve Ayrılma işlemleri başta olmak üzere, Ödeme Bilgileri, Referanslı Kayıt/Referans İşlemleri, Okul Bilgileri, Okul Notları, Anne-Baba-Kardeş Bilgileri, Veli Bilgileri (Nüfus-Adres-Telefon, Meslek, Sosyal, Ekonomik, vb.), Öğrencinin Özel Bilgileri (Sağlık, Bedensel, Ruhsal, Kültürel, Sportif, vb), İletişim Bilgileri, Senet Düzenleme (Aylık Senet-Tek Senet), Makbuz Düzenleme, vb. iş ve işlemleri KAYIT MODÜLÜ sayesinde yapılır.

Kayıt Modülü’nün, Webcam veya Dijital Kameradan Öğrenci Resmi Aktarma Özelliği ile öğrenci, öğretmen ve personel resimleri sisteme çok kolay yüklenebilir. Ayrıca Elektronik Kayıt Sistemi ile öğrenci, veli, öğretmen ve personelin Nüfus bilgileri başta olmak üzere birçok önemli bilgisi sisteme birkaç dakikada içinde girilebilir.

Muhasebe Modülü

Muhasebe Modülü

Kurumsal Giderler ve Tahsilatlar kayıt edilebilir. Kasa Hareketleri, Fatura Basımı, Fatura Takibi, İskontolu ve Burslu Öğrenci Hareketleri, Taksitlendirme İşlemleri, Aylara Göre Ödeme Durumu, Aylara Göre Tahsilatların Takibi, Bütçe Hazırlanması, Gelir-Gider Bilançoları, Yasal Takip (Avukat Tebligat) Kontrolü ve Formu Düzenleme, Kalemlere Göre Gelir-Gider Listesi, vb. tüm raporlar alınabilir. Kurum içerisinde birden fazla kasa tanımlanabilir. Her kasa ile ilgili Giriş-Çıkış’lar ayrı ayrı tutulabilir.

e-Arşiv e-Fatura entegrasyonu ile ister tekli faturalarınızı, isterseniz de tahsilatlardan toplu faturalandırma sistemlerini kullanarak, yüzlerce fatura bir kaç saniye içinde velilere ulaştırabilirsiniz. Bu işlemler için ayrı bir yazılım kullanmak zorunda kalmazsınız. e-Fatura entegrasyonunu, entegratör iş ortağımızla birlikte Dersonom sisteminden anında başlatabilirsiniz.

Online Kredi Kartı Ödeme entegrasyonu ile, kurs-okul peşinatlarını ve taksitlerini veliler kendilerine erişimi, veli panelinden yada muhasebe sorumlusu tarafından gönderilen erişim linklerinden, kredi kartı ile 12 aya varan taksit imkanı ile anında ödeyebilir. Ödemeler anlaşma yapılan TURK/PARAMPOS tarafından doğrudan sizin banka hesabınıza aktarılır. Ayrıca, yapılan ödemeler muhasebe personelinin ek bir işlem yapmasına gerek kalmadan anında sisteme işlenir.

Personel Modülü

Personel Modülü

Kurumunuzda çalışan personellerin kayıtlarının ve takibinin yapıldığı modüldür. Personellere aylık, yıllık maaş sözleşmelerini bu modülden girebilir, sistemde yaptıkları iş ve işlemleri, devamsızlıklarını takip edebilirsiniz. Personel bazında ve toplu günlük, aylık ve yıllık performans raporlarını izleyebilirsiniz. Kat görevlisi, temizlik görevlisi gibi personeller haricinde sisteme giriş yapacak personellerin kullanıcı türleri ve yetkileri de bu modülle birlikte kurumunuz sistem yöneticileri tarafından sağlanmaktadır.

Öğretmen Modülü

Öğretmen Modülü

Öğretmenlerinizi bu modülden sisteme branşı ve çalıştığı bölümle birlikte kaydedebilirsiniz; aylık, yıllık maaş sözleşmelerini girebilir, sistemde yaptıkları iş ve işlemleri, devamsızlıklarını takip edebilirsiniz. Öğretmenlerinizin ders planlarını, katıldıkları ve verecekleri etütleri, devamsızlık bilgileri gibi verileri günlük, aylık ve yıllık performans raporları olarak anlık izleyebilirsiniz.

Dersonom Mobil Öğretmen modülüne giriş yapan öğretmenleriniz; haftalık ve günlük ders-etüt planlarını görebilir, sorumlu olduğu öğrencilerin yoklama girişlerini, kendi öğretmen düşüncelerini, ödev girişini ve sonuçlarını sisteme tanımlayabilir, sınav sonuçlarını, rehberik değerlendirme sonuçlarını, notlarını görebilirler.

Bu işlemleri ister web tabanlı isterse de tabletten veya telefondan her yerden her zaman kullanabilirler.

Devamsızlık Modülü

Devamsızlık Modülü

İster öğretmenlerinizin cep telefonlarından girebildikleri mobil yoklama alma sistemiyle, ister sistemimize online bağlanan yüz tanıma / parmak izi / turnike yoklama alma sistemiyle, isterseniz de personel tarafından Dersonom'a girilen yoklama girişiyle öğrencilerinizin ve personellerinizin devam durumlarını anlık olarak takip edebilir, anlık olarak velilere bildirim ve SMS gönderimi sağlayabilirsiniz.

Şube bazlı, öğrenci bazlı, ders bazlı devamsızlık raporlarıyla öğrenci sürekliliğini detaylı biçimde analiz edebilirsiniz. Ayrıca sistem öğrenci ve öğretmenlerin etüt katılımlarının da sisteme kolayca girişini sağlar. Yöneticilerin etüt ücretlendirmesi politikasını kontrol edebilmesini ve ders devam durumlarını görebilmesini de sağlar.

Planlama Modülü

Planlama Modülü

Kurumunuzun öğretmenlerin ve şubelerin dönemsel ve haftalık çalışma takvimlerinin planlandığı ve raporlandığı modüldür.

Kurumun/Okulun günlük ders sayısı, ders başlama saati, ders süresi, teneffüs, öğle arası gibi genel çalışma ayarlarını bir kez girilmesi yeterlidir. Bu girilen ayarlar sistem tarafından tüm eğitim-öğretim yılına otomatik olarak oluşturulur.

Yıllık takvime göre, öğretmenlerin haftalık olarak çalışma planları girilebilir. Plan girerken Ders, Etüt, Rehberlik, Canlı Ders, Sınav Saati, Nöbet Saati, Veli Görüşme Saati gibi atamalar yapabilir. Tanımlanan haftalık planlarda kopyalama, silme ve öğretmen değişiklik işlemleri kolaylıkla yapılabilir. Girilen tüm planların haftalık veya çarşaf liste şeklinde raporları alınabilir.

Sınav Modülü

Sınav Modülü

TYT, AYT, YKS, LGS, Seviye Tespit Sınavı, Konu Tarama, Ünite Tarama ve Özel Sınavlar (birkaç dersten aynı anda) gibi istediğiniz sınav türlerine göre sınav hazırlanabilir. Tüm derslerin Ünite - Konu - Kazanımları sistemde hazır yüklü olduğu için analizleri işlemek son derece kolaydır. Kaznımlar elle giriş yapılabildiği gibi, excelden dosyasından da aktarmak mümkündür.

Ayrıca Cevap Anahtarlarını Optik Cevap Kâğıdından içeri alma imkânı da vardır. Her marka ve model optik okuyucu ile tam uyumludur. Hatalı Kodlanan formlar, mükerrer kodlanan formlar gibi düzeltmesi zaman alan işlemleri otomatik kendisi düzeltir. Milli Eğitim Müdürlüğü ve ÖSYM yönetmeliklerine tam uyumludur.

Ölçme Değerlendirme Modülü

Ölçme Değerlendirme Modülü

Kurumda öğrencilere uygulayacağınız TYT, AYT, YKS, LGS, Seviye Tespit Sınavı, Konu Tarama, Ünite Tarama ve Özel Sınavlar (birkaç dersten aynı anda gibi) sonrasında, Öğrenci, Öğretmen, Sınıf, Grup, Okul-Kurum başarısını, Ders, Ünite, Konu ve Öğrenme Alanları bazında, bilimsel kriterlere göre değerlendirir.

Etüt Modülü

Etüt Modülü

Sınıf Etüdü, İsteğe Bağlı Etüt, Sınav Sonucuna Göre Otomatik veya Planlı Etüt verilebilir. Öğrenci-Öğretmen Etüt Kısıtlaması, Etüt Ceza Kontrolü yapılabilir. Önceden yapılmış etüt planlaması ile öğrencilerin online olarak kendi panellerinden etüt alması sağlanabilir. İki tarih arası Öğrencinin aldığı etüt, hangi öğretmen ne kadar etüt vermiş raporlanabilir. Etüt Alan öğrencilere Etüt/Yer/Zaman/ bildirimi SMS (İş Ortağımız entegrasyonuyla) veya E-MESAJ ile gönderilebilir. Ayrıca etüt devamsızlığı da takip edilir.

Sınav Planlama Modülü

Sınav Planlama Modülü

Başta Ortak Sınavların olmak üzere yaptığınız tüm sınavların, Bina/Derslik/Sınıf kontenjanlarına göre Gözetmenler de dikkate alınarak sınav planlamaları yapılır. Bina/Sınıf/Gözetmen/Öğrenci Listeleri, Sınav Giriş Kartı Basımı, Sınıf Basında Sınav Giriş ve Cevap Kâğıdı Teslim Tutanağı, Sınav Salon Kapısı için yerleşim planı ve sınava girecekler listelerini alınabilir. Ayrıca Planlama sonrası, Yerleşim Planına Göre Optik Cevap Kâğıdı Kodlamak da mümkündür.

Bursluluk (Aday) Öğrencilerinizin kayıtlarını Dersonet Aday Kayıt kolalığı ile web sayfanızdan, sosyal medyadan direkt sisteme aktarabilir, sınav giriş belgesi, sınav çağrı SMS'i (İş Ortağımız entegrasyonuyla) yollayabilirsiniz.

Ödev Takip Modülü

Ödev Takip Modülü

Ödev Yönetimi, farklı gruplar halinde tanımlamalar yapılarak takip edilebilir. Daha sonra açılan gruplara göre de raporlama almak mümkündür. Soru çözümü, test çözümü, ödevi yapıp yapmadığı, test bankası içinde yer alan herhangi bir testin ödev olarak verilmesi gibi çeşitli şekillerde ödevlendirme yapılabilir. Daha sonra belirtilen tarihler arası detaylı rapor almak mümkündür.

Rehberlik Modülü

Rehberlik Modülü

Rehber öğretmenin, rehberlik yönetimi açısından tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmıştır. Öğrencilerin tüm detay bilgileri(kayıt bilgisi, sağlık durumu, ekonomik durumu, ev yaşamı vs.) optik form aracılığı ile sisteme bir kere de aktarmak mümkündür. Rehber öğretmen, ajanda yönetim sistemi ile tüm ajandasını programdan takip edebilir. Kendisine gelen görüşme taleplerini ekranından takip ederek cevaplandırır. Öğrenci, veli, öğretmen, idareci gibi kurumda tanımlı herkes ile yaptığı birebir veya toplu olarak tüm görüşme kayıtlarını tutabilir. Yıllık plan çerçevesinde uygulamak istediği tüm Rehberlik Envanterlerini programdan değerlendirebilir. Hem görüşme kayıtları ile hem de uyguladığı rehberlik envanterleri ile tüm detaylı bilgileri alabilir. Ders öğretmenlerinin derslerine girdikleri sınıflardaki öğrencilerin yaptıkları yorumları görebilir ve istediklerini veli ile paylaşabilir. Rehber öğretmen yılsonu hazırlamak zorunda olduğu RAM raporunu sistemden otomatik olarak alır.


Ders öğretmenleri, sisteme kendi şifreleri ile giriş yaparak, kendi öğrencileri hakkındaki yorumlarını yazabilir. Rehber öğretmene sistem üzerinden öğrenci yönlendirebilir. Rehber öğretmenin izin verdiği Rehberlik Envanter sonuçlarını sistem üzerinden inceleyebilir.

Öğrenciler, sisteme kendi şifreleri ile giriş yaparak, rehber öğretmenin izin verdiği kendisine uygulanmış Rehberlik Envanterlerinin sonuçlarını inceleyebilir. Rehber öğretmen ile sistem üzerinden görüşme talebinde bulunabilir. Otobiyografisini sistem üzerinden yazarak rehber öğretmene iletebilir.

Veliler, sisteme kendi şifreleri ile giriş yaparak, kendi öğrencisine uygulanmış Rehberlik Envanterlerinin sonuçlarını inceleyebilir, rehber öğretmene sistem üzerinden görüşme talebinde bulunabilir.

Online Envanter Modülü

Online Envanter Modülü

Birey Tanıma Teknikleri çerçevesinde hazırlanmış, başta İLKADIM BİREY TANIMA ENVANTERİ olmak üzere bir çok Birey Tanıma Envanter REHBERLİK VE ANKET MODÜLÜNDE uygulanabilir halde hazırdır. Modülde yer alan başlıca Envanterler; Akademik Benlik Kavramı Ölçeği, Sınav Kaygısı Ölçeği, Mesleki İlgi Envanteri, Problem Tarama Listesi, Burdon Dikkat Testi, Mesleki Olgunluk Ölçeği, Başarısızlık Nedenleri Anketi, Sosyometri, Kimdir bu? Kime Göre Ben Neyim?’dir. Ayrıca Kurum Memnuniyet Anketi, Öğrenci Memnuniyet Anketi, Öğretmen Memnuniyet Anketi ve Çalışan Memnuniyet Anketleri sistemde uygulanmaya hazır anketlerdir. Envanter ve Anketler, hem kurum içi, hem de kurum dışı öğrencilere uygulanabilecek şekilde hazırlanmıştır.

İLKADIM Birey Tanıma Envanteri; öğrencilerin tek oturumda Öğrenme Stillerini, Kişilik Özelliklerini, Çalışma Davranışını, Mesleki Yönelimini, Alan Yeteneğini, Baskın Zekâsını tespit eden bütüncül bir uygulamadır. 4 sınıftan 12 sınıfa kadar uygulanabilen, geçerlik güvenilirliğini kanıtlamıştır.

Öğrenci Tanıma Formu; öğrencinin Eğitim, Sosyal, Sağlık, Ailevi, Anne-Baba, Kardeş gibi geçmişi ve bugününü tüm ayrıntısıyla sisteme yüklenmesine olanak sağlayan optik formdur. Bu form sayesinde öğrencilerin tüm detay bilgileri sisteme kolayca yüklenebilmektedir. Böylece Gerek Eğitsel, Gerek Mesleki, Gerekse Bireysel Rehberlik açısından çok önemli bilgilere, analiz ve tablolara sahip olunabilir.

İlk Adım Birey Tanıma Envanteri ve sistemimizde tanımlanmış 10'dan fazla envanter; öğrencilerinize online olarak tanımlanabilir, çözümleri öğrenci tarafından anlık olarak cevaplanıp, değerlendirmesi Rehber Öğretmen'in ekranına hemen yansımaktadır.

Tercih Modülü

Tercih Modülü

LİSE TERCİH; LGS sınavları sonucu oluşan PUANA, GENEL BAŞARIYA, YÜZDELİK DİLİME göre tercih listesi oluşturabilir. Listeleri oluştururken İl, İlçe, Okul Türü, Yabancı Dil, Cinsiyet, Pansiyonlu ve Pansiyonsuz okullar dikkate alınarak tercih listesi hazırlanabilir. Taban Puanı olmayan okullar listesi alınabilir.


  • ÜNİVERSİTE TERCİH; AYT ve TYT Sınavları sonrasında oluşan Tüm PUAN TÜRLERİNE, GENEL BAŞARIYA, YÜZDELİK DİLİME göre tercih listesi oluşturulabilir.
  • Tablo 4, Tablo 3A, Tablo 3B bazında tercih listesi hazırlanabilir.
  • Coğrafi Bölge, İl, Üniversite, Alan, Bölüm, Burs, Eğitim Süresi, İkinci Öğretim türlerine göre tercih listesi hazırlanabilir.
  • Devlet, Devlet Özel Statü, Vakıf, Kıbrıs, Yurtdışı ve Askeri Üniversite türlerine göre tercih listesi hazırlanabilir.
  • Öğrenci bazında birden fazla tercih hazırlanarak sistemde saklanabilir. Sonrasında hazırlanmış tercih listelerinde değişiklik yapılabilir. Tercih Listesini yazıcıdan alabilir, bilgisayarınıza XLS, DOC, RTF, PDF formatında kayıt edebilirsiniz.
İletişim Modülü

İletişim Modülü

SMS GÖNDERME; Sınav Sonuçları, Devamsızlıklar, Ödeme Uyarı ve Bilgileri, Özel Gün Kutlamaları, Kullanıcı Şifreleri, Kurum Duyuruları, vb. gibi çeşitli mesajları gönderme imkânı vardır. Mesaj Gönderimleri doğrudan sistemde yer alan telefon numaralarına gönderilebildiği gibi, Excel Listesinde yer alan telefon numaralarına da mesaj göndermek mümkündür. Gönderilen mesajlarla ilgili gün, ay, yıl bazında her tür rapor alınabildiği gibi, istenilen iki tarih arası için de ayrıntılı raporlar alınabilir. Giden Gitmeyen tüm mesajlar tarih, gün, saat, dakika bazında görülebilir. Ulaşmayan mesajlar 24 saat bekledikten sonraki ilk gece yarısı saat 00:00’da iade edilir. Sistem, Bilgi Mesajları ile Reklam Mesajlarını otomatik olarak ayırma özelliği ile 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe bütünüyle uygundur. Bu özelliği sayesinde yasaya uygun şekilde sorunsuz, kolay mesaj gönderme özelliğine sahiptir. Telefon Numarası kontrol sistemi sayesinde, 3 kez üst üste mesaj ulaşmayan numaraları, sorunlu numaralar listesine alır ve sistem sorumlusunu uyarır. Hatalı telefon numaraları sistem tarafından otomatik olarak belirlendiğinden, hatalı gönderim engellenerek, emek ve zaman tasarrufu sağlanır.

Datasis Yazılım, Donanım İletişim Yayıncılık Eğt. ve Sınav Hiz. Tic. Ltd. Şti. EKOMESAJ Telekomünikasyon İletişim San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından İş Ortağı olup, kısa mesaj hizmetleri alanında aktif olarak, satış / pazarlama desteği vermektedir.

Datasis Yazılım, Donanım İletişim Yayıncılık Eğt. ve Sınav Hiz. Tic. Ltd. Şti. EKOMESAJ Telekomünikasyon İletişim San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından İş Ortağı olup, kısa mesaj hizmetleri alanında aktif olarak, satış / pazarlama desteği vermektedir.

E-MESAJ; interaktif mesaj sistemi. Kurumda mevcut birim ve bireylerin e-Kurum platformu üzerinden kendi aralarında haberleşme imkânı vardır.

Mobilizasyon Modülü

Mobilizasyon Modülü

Akıllı Cep Telefonları ve Tabletler için geliştirilmiş uygulamalar aracılığıyla, zorluk çekilen iş ve işlemlerin yer ve zaman kavramından etkilenmeksizin gerçekleştirilmesine olanak sağlayan modüldür.

Online Sınav Modülü

Online Sınav Modülü

İçerisinde sisteme yayıncılar tarafından tanımlanmış Konu Tarama Testi, LGS, TYT, AYT testleri barındıran, ayrıca kendi sınavlarınıza yükleyebileceğiniz modüldür. Öğrencileriniz testleri anlık olarak web/mobil panellerinden giriş yaparak çözümleyebilirler. Tüm Mobil Cihazlarla uyumludur. Sonuçlar anlık olarak ölçme değerlendirme modülüne yansımaktadır. Bu testler öğrencilerin Öğrenme Haritasında görüntülenir.

Test ve Sınav Bankası Modülü

Test ve Sınav Bankası Modülü

Sistemde yer alan Ders-Ünite ve Konu bazında sınıflandırılmış HAZIR TESTLER yer almaktadır. İstediklerinizi sınıf içi uygulaması olarak kullanabilir, isterseniz öğrencilere ÖDEV olarak gönderebilirsiniz. Yine sistemde hazır KONU TARAMA, LGS, TYT ve AYT sınavlarını çoğaltarak deneme sınavı olarak kullanabilirsiniz. Sistemde yer alan tüm Test ve Sınavların Cevap Anahtarları sistemde hazır olduğu için, herhangi bir sınav açma işlemi yapmaksızın anında değerlendirerek, Ders, Ünite, Konu ve Kazanım Analizlerini alabilirsiniz.

Soru Bankası Modülü

Soru Bankası Modülü

3. Sınıftan 12. Sınıfa kadar tüm Derslerden, Ünite, Konu ve Kazanım bazında sınıflandırılmış hazır sorulardan oluşan bankadır. Sistemde çoktan seçmeli sorular olduğu gibi, Klasik=Eşsay, Açık Uçlu, Doğru Yanlış, Boşluk Doldurma gibi farklı soru tiplerinden oluşan sorular da mevcuttur.

Ajanda ve Mesajlaşma

Ajanda ve Mesajlaşma

Programda personelin, öğretmenlerin, öğrenci ve velilerin notlarını tutabildikleri ve sistem tarafından gelen ödev takip hatırlatmaları, ödeme hatırlatmaları, doğum günleri, veli görüşme saat hatırlatması gibi bir çok işlemin gösterildiği modüldür. Modül sistemle tam entegre çalışmakta olup, hatırlatmalarla ilgili saati yaklaştığında kullanıcıyı uyarır. Ajandaya programın her ekranından rahatlıkla ulaşılabilmektedir.